Czym tak naprawdę jest mindfulness?
Rozwój osobisty

Czym tak naprawdę jest mindfulness?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Trening uważności, zwany mindfulness, jest szczególnie polecany osobom, które nie radzą sobie z negatywnymi emocjami, myślami czy stresem. Regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na samopoczucie. Jakie zalety mogą przynieść treningi uważności?

Określenie mindfulness pochodzi z języka angielskiego, tłumaczymy je jako „uważność” (od słowa mindful – uważający), Czasami można się także spotkać z określeniem „uważna obecność”. Najbardziej znaną definicję mindfulness stworzył Jon Kabat-Zinn, założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts. Według niego uważność to stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej.

Mindfulness będzie więc świadomym i celowym skierowaniem swojej uwagi na to, czego w danej chwili doznajemy i doświadczamy. Uważność uczy skupiania się na tym, co jest tu i teraz, bez wracania do przeszłości i bez wybiegania w przyszłość, a także bez zastanawiania się, co oznaczają nasze emocje.

Cele treningu uważności

Zdarza się, że za bardzo analizujemy porażki i niepowodzenia, dopada nas prokrastynacja, nie umiemy wydostać się z przeszłości albo zamartwiamy się przyszłością. Często też mamy zaniżoną samoocenę i nie czujemy się pewnie. Nie potrafimy skoncentrować się na teraźniejszości. Regularny trening uważności pomaga odzyskać równowagę emocjonalną, zmniejszyć napięcie nerwowe, radzić sobie ze stresem i opanować sztukę koncentracji i relaksu.

Celem mindfulness jest wypracowanie takich umiejętności, które pozwolą nam się uspokoić w chwilach zdenerwowania, zmartwienia czy przytłoczenia i zniechęcenia. Systematyczne ćwiczenia mają nas nauczyć cieszenia się z drobnych rzeczy i doceniania życia.

Korzyści zdrowotne i terapeutyczne płynące z mindfulness

Mindfulness zapewnia więcej korzyści zdrowotnych niż typowe techniki redukcji stresu. Poza poprawą samopoczucia fizycznego możemy zauważyć również lepsze funkcjonowanie układu odpornościowego, zmniejszenie uczucia zmęczenia i dolegliwości bólowych.

Trening uważności zaleca się w leczeniu takich problemów, jak:

 • lęki,
 • depresja,
 • chroniczny stres,
 • zespół stresu pourazowego (PTSD),
 • zaburzenia snu,
 • zaburzenia odżywiania,
 • schorzenia jelit: zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
 • zespół wypalenia zawodowego,
 • zespół niespokojnych nóg,
 • autoimmunologiczne choroby skóry, łuszczyca i atopowe zapalenie skóry,
 • fibromialgia,
 • uzależnienia.

Mindfulness może być praktykowany nie tylko przez osoby dorosłe, lecz także dzieci i nastolatków. Trening uważności dzieci łączy w sobie elementy edukacji i zabawy; poprawia koncentrację i zdolności społeczne.

Rodzaje treningów uważności

Podstawowym i jednocześnie najbardziej znanym treningiem mindfulness jest MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction – Redukcja Stresu Oparta na Uważności). Program MBSR można znaleźć na uniwersytetach, w ośrodkach medytacji, szkoleń, doradztwa i rozwoju osobistego, a także w niektórych szpitalach i innych placówkach medycznych.

Drugim rodzajem treningu mindfulness jest MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy – Terapia Poznawcza Oparta na Uważności). Program MBCT uznaje się za rozszerzenie MBSR. Pomaga zapobiegać nawrotom depresji. Mogą korzystać z niego osoby, które miały już kilka epizodów depresji.

Zdjęcie główne: Shashi Chaturvedula/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Integrację firmowa – jak dokonać wyboru odpowiedniego miejsca, na tego rodzaju wydarzenie
Integrację firmowa – jak dokonać wyboru odpowiedniego miejsca, na tego rodzaju wydarzenie
Odkryj, jak wybrać najodpowiedniejszą lokalizację na integrację firmową. Dowiedz się, jak duże znaczenie ma wybór właściwego obiektu sportowego i jak takie miejsca mogą pobudzić zespół do lepszej pracy.
Dlaczego warto posiadać w firmie system rejestracji czasu pracy?
Dlaczego warto posiadać w firmie system rejestracji czasu pracy?
Posiadanie w firmie systemu rejestracji czasu pracy przynosi wiele korzyści i może stanowić kluczowy element efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi.
Szkła korekcyjne – popraw swój wzrok i ciesz się ostrością widzenia
Szkła korekcyjne – popraw swój wzrok i ciesz się ostrością widzenia
Popraw swoje widzenie i zanuć zamazany świat! Szkła korekcyjne - klucz do ostrości widzenia i komfortu dnia codziennego.
Ostatnie wpisy