Czym tak naprawdę jest mindfulness?
Rozwój osobisty

Czym tak naprawdę jest mindfulness?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Trening uważności, zwany mindfulness, jest szczególnie polecany osobom, które nie radzą sobie z negatywnymi emocjami, myślami czy stresem. Regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na samopoczucie. Jakie zalety mogą przynieść treningi uważności?

Określenie mindfulness pochodzi z języka angielskiego, tłumaczymy je jako „uważność” (od słowa mindful – uważający), Czasami można się także spotkać z określeniem „uważna obecność”. Najbardziej znaną definicję mindfulness stworzył Jon Kabat-Zinn, założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts. Według niego uważność to stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej.

Mindfulness będzie więc świadomym i celowym skierowaniem swojej uwagi na to, czego w danej chwili doznajemy i doświadczamy. Uważność uczy skupiania się na tym, co jest tu i teraz, bez wracania do przeszłości i bez wybiegania w przyszłość, a także bez zastanawiania się, co oznaczają nasze emocje.

Cele treningu uważności

Zdarza się, że za bardzo analizujemy porażki i niepowodzenia, dopada nas prokrastynacja, nie umiemy wydostać się z przeszłości albo zamartwiamy się przyszłością. Często też mamy zaniżoną samoocenę i nie czujemy się pewnie. Nie potrafimy skoncentrować się na teraźniejszości. Regularny trening uważności pomaga odzyskać równowagę emocjonalną, zmniejszyć napięcie nerwowe, radzić sobie ze stresem i opanować sztukę koncentracji i relaksu.

Celem mindfulness jest wypracowanie takich umiejętności, które pozwolą nam się uspokoić w chwilach zdenerwowania, zmartwienia czy przytłoczenia i zniechęcenia. Systematyczne ćwiczenia mają nas nauczyć cieszenia się z drobnych rzeczy i doceniania życia.

Korzyści zdrowotne i terapeutyczne płynące z mindfulness

Mindfulness zapewnia więcej korzyści zdrowotnych niż typowe techniki redukcji stresu. Poza poprawą samopoczucia fizycznego możemy zauważyć również lepsze funkcjonowanie układu odpornościowego, zmniejszenie uczucia zmęczenia i dolegliwości bólowych.

Trening uważności zaleca się w leczeniu takich problemów, jak:

  • lęki,
  • depresja,
  • chroniczny stres,
  • zespół stresu pourazowego (PTSD),
  • zaburzenia snu,
  • zaburzenia odżywiania,
  • schorzenia jelit: zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • zespół wypalenia zawodowego,
  • zespół niespokojnych nóg,
  • autoimmunologiczne choroby skóry, łuszczyca i atopowe zapalenie skóry,
  • fibromialgia,
  • uzależnienia.

Mindfulness może być praktykowany nie tylko przez osoby dorosłe, lecz także dzieci i nastolatków. Trening uważności dzieci łączy w sobie elementy edukacji i zabawy; poprawia koncentrację i zdolności społeczne.

Rodzaje treningów uważności

Podstawowym i jednocześnie najbardziej znanym treningiem mindfulness jest MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction – Redukcja Stresu Oparta na Uważności). Program MBSR można znaleźć na uniwersytetach, w ośrodkach medytacji, szkoleń, doradztwa i rozwoju osobistego, a także w niektórych szpitalach i innych placówkach medycznych.

Drugim rodzajem treningu mindfulness jest MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy – Terapia Poznawcza Oparta na Uważności). Program MBCT uznaje się za rozszerzenie MBSR. Pomaga zapobiegać nawrotom depresji. Mogą korzystać z niego osoby, które miały już kilka epizodów depresji.

Zdjęcie główne: Shashi Chaturvedula/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odkrywanie pasji do kawy – sekrety wyboru idealnych ziaren i tworzenia doskonałego smaku
Odkrywanie pasji do kawy – sekrety wyboru idealnych ziaren i tworzenia doskonałego smaku
Poznaj tajniki wybierania idealnych ziaren kawy, odkryj swoją pasję do jej smaku i naucz się tworzyć niezrównane kompozycje.
Jak skutecznie wykorzystać strefę cardio dla poprawy kondycji fizycznej?
Jak skutecznie wykorzystać strefę cardio dla poprawy kondycji fizycznej?
Odkryj, jak prawidłowo korzystać ze strefy cardio do poprawy kondycji fizycznej. Nasz przewodnik pomoże ci wykorzystać trening cardio do osiągnięcia maksimum efektów.
Integrację firmowa – jak dokonać wyboru odpowiedniego miejsca, na tego rodzaju wydarzenie
Integrację firmowa – jak dokonać wyboru odpowiedniego miejsca, na tego rodzaju wydarzenie
Odkryj, jak wybrać najodpowiedniejszą lokalizację na integrację firmową. Dowiedz się, jak duże znaczenie ma wybór właściwego obiektu sportowego i jak takie miejsca mogą pobudzić zespół do lepszej pracy.
Ostatnie wpisy