Czym tak naprawdę jest mindfulness?
Rozwój osobisty

Czym tak naprawdę jest mindfulness?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Trening uważności, zwany mindfulness, jest szczególnie polecany osobom, które nie radzą sobie z negatywnymi emocjami, myślami czy stresem. Regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na samopoczucie. Jakie zalety mogą przynieść treningi uważności?

Określenie mindfulness pochodzi z języka angielskiego, tłumaczymy je jako „uważność” (od słowa mindful – uważający), Czasami można się także spotkać z określeniem „uważna obecność”. Najbardziej znaną definicję mindfulness stworzył Jon Kabat-Zinn, założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts. Według niego uważność to stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej.

Mindfulness będzie więc świadomym i celowym skierowaniem swojej uwagi na to, czego w danej chwili doznajemy i doświadczamy. Uważność uczy skupiania się na tym, co jest tu i teraz, bez wracania do przeszłości i bez wybiegania w przyszłość, a także bez zastanawiania się, co oznaczają nasze emocje.

Cele treningu uważności

Zdarza się, że za bardzo analizujemy porażki i niepowodzenia, dopada nas prokrastynacja, nie umiemy wydostać się z przeszłości albo zamartwiamy się przyszłością. Często też mamy zaniżoną samoocenę i nie czujemy się pewnie. Nie potrafimy skoncentrować się na teraźniejszości. Regularny trening uważności pomaga odzyskać równowagę emocjonalną, zmniejszyć napięcie nerwowe, radzić sobie ze stresem i opanować sztukę koncentracji i relaksu.

Celem mindfulness jest wypracowanie takich umiejętności, które pozwolą nam się uspokoić w chwilach zdenerwowania, zmartwienia czy przytłoczenia i zniechęcenia. Systematyczne ćwiczenia mają nas nauczyć cieszenia się z drobnych rzeczy i doceniania życia.

Korzyści zdrowotne i terapeutyczne płynące z mindfulness

Mindfulness zapewnia więcej korzyści zdrowotnych niż typowe techniki redukcji stresu. Poza poprawą samopoczucia fizycznego możemy zauważyć również lepsze funkcjonowanie układu odpornościowego, zmniejszenie uczucia zmęczenia i dolegliwości bólowych.

Trening uważności zaleca się w leczeniu takich problemów, jak:

 • lęki,
 • depresja,
 • chroniczny stres,
 • zespół stresu pourazowego (PTSD),
 • zaburzenia snu,
 • zaburzenia odżywiania,
 • schorzenia jelit: zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
 • zespół wypalenia zawodowego,
 • zespół niespokojnych nóg,
 • autoimmunologiczne choroby skóry, łuszczyca i atopowe zapalenie skóry,
 • fibromialgia,
 • uzależnienia.

Mindfulness może być praktykowany nie tylko przez osoby dorosłe, lecz także dzieci i nastolatków. Trening uważności dzieci łączy w sobie elementy edukacji i zabawy; poprawia koncentrację i zdolności społeczne.

Rodzaje treningów uważności

Podstawowym i jednocześnie najbardziej znanym treningiem mindfulness jest MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction – Redukcja Stresu Oparta na Uważności). Program MBSR można znaleźć na uniwersytetach, w ośrodkach medytacji, szkoleń, doradztwa i rozwoju osobistego, a także w niektórych szpitalach i innych placówkach medycznych.

Drugim rodzajem treningu mindfulness jest MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy – Terapia Poznawcza Oparta na Uważności). Program MBCT uznaje się za rozszerzenie MBSR. Pomaga zapobiegać nawrotom depresji. Mogą korzystać z niego osoby, które miały już kilka epizodów depresji.

Zdjęcie główne: Shashi Chaturvedula/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Do 2022 roku większość firm przeniesie się do świata online
Do 2022 roku większość firm przeniesie się do świata online
Internet daje nam wiele możliwości. Zapewnia szeroką bazę informacji i umożliwia porównywanie ich ze sobą, umożliwia kontakt z osobami oddalonymi […]
Jakie zastosowanie w krawiectwie mają owerloki i plotery?
Jakie zastosowanie w krawiectwie mają owerloki i plotery?
Poznaj szereg zastosowań owerloków i ploterów w krawiectwie. Odkryj, jak te narzędzia mogą usprawnić proces tworzenia odzieży i jak efektywnie z nich korzystać.
Jak odpowiednie urządzenia kuchenne wpływają na jakość serwowanych potraw i napojów
Jak odpowiednie urządzenia kuchenne wpływają na jakość serwowanych potraw i napojów
Odkryj, jak wybór odpowiednich urządzeń kuchennych przekłada się na jakość przygotowywanych potraw i napojów. Zrozumiesz, jak ważna jest technologia w kulinariach.
Ostatnie wpisy