Na czym polega japońska dieta wodna?
Dieta

Na czym polega japońska dieta wodna?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Japońska dieta wodna nie jest ścisłą dietą, a jedynie zdrowym stylem życia, dzięki któremu odnajdziesz równowagę w codziennym żywieniu. To zalecenia do żywienia oraz liczby posiłków, jaką należy przyjmować każdego dnia. Wielu osobom może pomóc w odnalezieniu swojej diety idealnej, która pozwoli na lepsze samopoczucie i zdrowe relacje z jedzeniem.

Japońska dieta wodna – zalecenia

Trudno szukać w tej diecie gotowych jadłospisów oraz grup produktów, jakie możemy jeść. Będzie to idealny sposób na płynne przejście z niezdrowego stylu życia do lepszego odżywiania.

Głównym zaleceniem japońskiej diety wodnej jest regularne picie wody. Spożywaj ją zaraz po przebudzeniu, a po 45 minutach przygotuj zbilansowane śniadanie. Kolejną porcję wody możesz wypić około pół godziny przed kolejnym posiłkiem. Wodę należy pić powoli, małymi łykami. Dobrze jest również stosować wodę wysoko zmineralizowaną, która ma niezbędne składniki mineralne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Pomiędzy kolejnymi posiłkami należy zachować co najmniej 2-godzinny odstęp. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu nie będziesz czuć głodu, a poziom glukozy we krwi jest cały czas wyrównany. Nie doprowadzi więc to do nagłego głodu, czy też spadku cukru.

Co ważne, podczas posiłków nie należy pić wody. Najlepiej robić to po nich, kiedy masz pewność, że żołądek jest wypełniony, a Ty odczuwasz sytość. Dietetycy podkreślają, że nie ma wielkiego znaczenia, kiedy spożywamy wodę. W tej diecie wskazane jest jednak zachowywanie ścisłego harmonogramu jej picia. Dzięki temu przyzwyczajamy organizm do nawadniania. Zbyt szybkie popijanie posiłków może doprowadzić do wzdęć i ciężkości na żołądku.

Fot. Daria Shevtsova/Pexels

Ostatnią porcję wody należy wypić na około pół godziny przed snem

Dobrym sposobem na pamiętanie o regularnym piciu wody jest przygotowanie dużej butelki z wodą, która ma również miarkę. Po całym dniu butelka powinna być pusta. To może zmobilizować nas do częstego sięgania po nią.

Japońska dieta wodna – zdrowe i zbilansowane posiłki

Ten rodzaj diety oparty jest nie tylko na regularności kolejnych posiłków, ale przede wszystkim na odpowiednim dobieraniu produktów, które mają służyć naszemu organizmowi.

Są to:

  • świeże warzywa i owoce,
  • chudy nabiał,
  • ryby i chude wędliny,
  • jajka w dowolnej postaci,
  • pełnoziarniste kasze, ryż, makarony z pełnego ziarna.

Z diety należy wykluczyć:

  • słodycze i słone przekąski,
  • tłuste mięsa,
  • żywność wysoko przetworzoną.

Japońska dieta wodna – efekty

Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowe zawsze skutkuje lepszym samopoczuciem oraz utratą kilogramów. Dieta zbilansowana będzie więc pomagała nie tylko zachować odpowiednią ilość składników odżywczych w organizmie, ale również wspomoże trawienie.

Warto również pamiętać, że osoby trenujące oraz te z większą masą ciała powinny pić co najmniej 2,5–3 litry dziennie.

Głównym założeniem diety japońskiej jest przekonanie się do regularnego picia wody oraz zbilansowanej diety, co jest bardzo pozytywne. Może być dobrym sposobem na przyzwyczajenie się do nowego stylu życia.

Efekty, jakie na pewno zauważysz, to mniejsze spadki energii w ciągu dnia, lepsze trawienie, szybszy metabolizm, mniej wzdęć oraz problemów z obrzękami nóg, spadek kilogramów.

By efekt był utrzymany, należy ściśle trzymać się zaleceń, unikać słonych przekąsek oraz słodyczy.

Japończycy zarówno w życiu, jak i w spożywaniu posiłków bardzo cenią harmonię, dlatego wszystkie składniki odżywcze powinny być podawane w odpowiedniej ilości – w diecie wodnej przeważają więc chude mięsa, ryby oraz owoce i warzywa. Na drugim miejscu są z kolei węglowodany złożone – kasze, ryż oraz ciemne makarony. Lubiany jest zwłaszcza makaron soba, który ma niewiele kalorii, a potrafi dostarczyć nam potrzebnej energii.

Japońską dietę wodną należy więc traktować jako zbiór zaleceń i samodzielnie dostosować ilość kalorii oraz wody do naszego zapotrzebowania.

Zdjęcie główne: olly/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak walczyć z cellulitem?
Jak walczyć z cellulitem?
Poznaj skuteczne metody na cellulit, dowiedz się jakie ćwiczenia i rodzaje diety pomogą Ci w walce z tym problemem. Sprawdź, jak naturalne składniki mogą przyczynić się do poprawy wyglądu skóry.
Czy depilacja laserowa jest odpowiednim rozwiązaniem dla każdego?
Czy depilacja laserowa jest odpowiednim rozwiązaniem dla każdego?
Dowiedz się, czy depilacja laserowa jest dla Ciebie dobrą decyzją. Zebraliśmy specjalistyczne porady, które pozwolą Ci dokładnie zrozumieć, czy taka procedura jest dla Ciebie odpowiednia.
Jak wybór polskiego producenta wpływa na jakość mleka w proszku?
Jak wybór polskiego producenta wpływa na jakość mleka w proszku?
Dowiedz się, jak polscy producenci wpływają na standardy jakości mleka w proszku. Poznaj proces produkcyjny, korzyści lokalnej produkcji i wpływ na zdrowie i smak.
Ostatnie wpisy